VIEW ANOTHER TEAM'S PAGE

Badminton Girls (Varsity)


COACH: Nicole Frye, Head Varsity Girls Badminton

Schedule

Rosters

Athletics Roster


2017 VARSITY GIRLS BADMINTON ROSTER

Name Year
Lauren Abbattista 2017
Nika Belova 2020
Trishala Bhagat2018
Madeleine Chow 2017
Eleanor (Nell) Dasso2018
Alice (Ali) Davidson 2017
Sara Eichelman 2017
Daria Gendek2017
Marina Gendek2017
Grace Gescheidle2020
Emily Gorczynski 2018
Emily Hutchens2017
Hannah Jones2017
Lindsay Kuracina 2018


Varsity Head Coach: Nicole Frye

Superintendent: Michael Simeck
Principal: Dr. Chala Holland
Athletic Director: Tim Burkhalter

Nickname: Scouts
Team Colors: Royal Blue & Gold
Enrollment 1695


Team News

Team News

05/04/17
The Varsity Badminton Team placed fourth at the New Trier Sectionals and qualified two events for the State Tournament which will be held Friday - Saturday May 12-13, 2017 at Eastern Illinois University, Charleston, IL.

Read more


Coaches

Coaches

nicole_dematteo.jpg

Nicole Frye, Head Varsity Girls Badminton
nfrye@lfschools.net

Head Varsity Coach Frye has been Head Varsity coach at Lake Forest High School since 2016 after coaching JV badminton here for one year. Prior to that she was an Assistant Freshman Badminton coach at Willowbrook High School for a year.

Coach Frye received her Bachelor's degree in Mathematics & Secondary Ed. from Illinois College in Jacksonville, IL.

She is a teacher in the Math Department at LFHS.

Awards

AWARDS

Girls Badminton Awards - Spring, 2017


VARSITY TEAM MEMBERS
*2017 Lauren Abbattista
2020 Nika Belova
2018 Trishala Bhagat
*2017 Madeleine Chow
2018 Eleanor (Nell) Dasso
2017 Alice (Ali) Davidson
*2017 Sara Eichelman
*2017 Daria Gendek
*2017 Marina Gendek
2020 Grace Gescheidle
2018 Emily Gorczynski
*2017 Emily Hutchens
*2017 Hannah Jones
2018 Lindsay Kuracina
*4th year participation

MANAGER
Claire Jessen

CAPTAINS
Lauren Abbattista
Sare Eichelman

ALL ACADEMIC
Lauren Abbattista
Trishala Bhagat
Madeleine Chow
Eleanor (Nell) Dasso
Emily Gorczynski

NSC SPORTSMANSHIP AWARD
Lauren Abbattista

MOST VALUABLE
Emily Gorczynski

MOST IMPROVED
Grace Gescheidle


OVERALL: W: 6L: 6

CONFERENCE: W: 4L: 1



JV TEAM MEMBERS
2019 Mary Bail
2019 Nell Burgener
2019 Ashley Colquhoun
2019 Paige Dillow
2017 Alessandra Grabowski
2019 Grace Guido
2019 Lauren Haldane
2018 Caroline Hardy
2018 Freda Hasslebring
2018 Mary Kennelly
2019 Cassandra King
2019 Mary King
2019 Emelia Larimer
2019 Sarah Larimer
2018 Elena Marquez
2019 Bridget McGreevy
2019 Anisha Paruchuru
2019 Olivia Sabalaskey
2018 Marie Spehlmann

MOST IMPROVED
Anisha Paruchuru
Lauren Haldane

COACHES AWARD
Paige Dillow
vvv

OVERALL: W: 9 L: 3

CONFERENCE: W: 4 L: 1


FR/SO TEAM MEMBERS
2019 Victoria Angelos
2019 Alexandra Ashbeck
2020 Jennifer Badger
2019 Katherine Cook
2019 Samantha Dueringer
2020 Katherine Hans
2019 Renee Huang
2019 Isabel Ibarra
2020 Christine Jie
2020 Elaina Lee
2020 Lillian Michael
2019 Mia Nedeau
2020 Susanna Noble
2020 Rachel Quan
2020 Abigail Rubin
2019 Graciela Sanchez
2019 Gina Sobhy
2019 Annie Suurmeier

MOST IMPROVED
Katherine Hans

LEADERSHIP AWARD
Jennifer Badger

SCOUT AWARD
Isabel Ibarra

COACHES AWARD
Lillian Michael


OVERALL: W: 7 L: 4

CONFERENCE: W: 3 L: 1