VIEW ANOTHER TEAM'S PAGE

Swimming Boys (JV)

COACH: John Brumund-Smith, Head JV Boys Swimming

Schedule

Schedule

Rosters

Athletics Roster

JV Swimmers
Oliver Akintade 2020
James Burgess 2020
Clayton Burton 2019
Charles Capps 2018
Lucas Cast 2020
Eshan Chandwani 2017
John Clawson 2020
Ian Earls 2020
Alejandro Fabre 2020
Rafael Fabre Jr. 2018
Jack Ford 2017
Andrew Gherlein 2018
Kevin Graham 2018
Samuel Hunt 2018
Andre Josephitis 2018
Stuart Kelso 2018
Daniel Kitchel 2017
Matthew Kitchel 2018
Peter Landis 2020
Finn Michaelis 2018
Samuel Olsen 2020
Jack Prager 2020
Harmon Raft 2018
Andrew Rhomberg 2020
Mark Rinaolo 2017
Alexander Rodriguez 2017
Zachary Rose 2020
Michael Rourke 2018
George Schoettle 2019
William Shen 2020
Kevin Staunton 2020
Nicholas Strauss 2019
Benjamin Streightiff 2018
Peter Sullivan 2018
Chris Svigos 2018
Tristan Tazzioli 2020
John Torosian 2019
John Willford 2019

Head JV Boys Swimming Coach - John Brumund-Smith
Diving Coach - Pam Uhrik

Superintendent: Michael Simeck
Principal: Dr. Chala Holland
Athletic Director: Tim Burkhalter



Nickname: Scouts
Team Colors: Royal Blue & Gold
Enrollment: 1695

Team News

Team News

The selected team was not found

Coaches

Coaches

john_brumund_smith.JPG

John Brumund-Smith, Head JV Boys Swimming
jbrumundsmith@lfschools.net

2016 marks Coach Brumund-Smith's first year as Head JV coach at LFHS after having been Assistant Varsity coach for three seasons. He swam for Waunakee High School. John has also been Head Coach of Boys Track at LFHS since 2012. Prior to that, he was an Assistant Boys Track Coach at LFHS for 2 years.

Coach Brumund-Smith received his Bachelor of Science degree in Kinesiology Education from the University of Wisconsin--Eau Claire in 2004 and his Health Education Certification from the University of Wisconsin--Stout in 2005. He is USATF Level l Certified.

Coach Brumund-Smith teaches Health Education and Physical Education at North Chicago High School.
.


Awards

AWARDS

2016-17 VARSITY/JV BOYS SWIMMING/DIVING AWARDS

VARSITY AWARDS
VARSITY SWIM TEAM MEMBERS
*2017 Zachary Boveri
*2017 Connor Clemmensen
*2017 Kevin Joseph Donahue
*2017 Anthony Ferretti
*2017 Wyatt Foss
2020 Joseph Goodsir
*2017 Elliot Hangos
2018 Andre Josephitis
2020 Luke Lanigan
2017 Matthew LeMay
*2017 Jack McGlynn
2017 Ryan McKiernan
2018 Charles Mickey
2019 Carlos Minettil
2018 Alexander Ortiz
2018 William (Will) Paschke
2018 Collin Robinson
*2017 Andrew Romack
*4th year participation

VARSITY DIVING TEAM MEMBERS
2017 Peter Crawford
2018 Jay Grieve
2019 Richard Mannarino

JV TEAM MEMBERS
2020 Oliver Akintade
2020 James Burgess
2019 Clayton Burton
2018 Charles Capps
2020 Lucas Cast
2019 Eshan Chandwani
2020 John Clawson
2019 Ryan Devine
2020 Ian Earls
2020 Alejandro Fabre
2018 Rafael Fabre Jr
2017 Jack Ford
2018 Andrew Gherlein
2018 Kevin Graham
2018 Samuel Hunt
2018 Stuart Kelso
2017 Daniel Kitchel
2018 Matthew Kitchel
2020 Peter Landis
2018 Finn Michaelis
2020 Samuel Olsen
2019 Ethan Pomerich
2020 Jack Prager
2018 Harmon Raft
2020 Andrew Rhomberg
2017 Mark Rinaolo
2017 Alexander Rodriguez
2020 Zachary Rose
2018 Michael Rourke

2019 George Schoettle
2020 William Shen
2020 Kevin Staunton
2019 Nicholas Strauss
2018 Benjamin Streightiff
2018 Peter Sullivan
2018 Chris Svigos
2020 Tristan Tazzioli
2019 John Torosian
2019 John Willford

JV DIVING TEAM MEMBERS
2020 Brody Waligora
2018 Michael (Beau) Waligora

CAPTAINS
Kevin Donahue
Wyatt Foss
Elliot Hangos
Mathew LeMay

2017-2018 CAPTAINS
Charles Mickey
Alexander Ortiz
William (Will) Paschke
Collin Robinson
Andrew Gherlein
Jay Grieve

VARSITY AWARDS
NSC SPORTSMANSHIP AWARD
Elliot Hangos

ALL ACADEMIC
Connor Clemmensen
Peter Crawford
Anthony Ferretti
Jay Grieve
Elliot Hangos
Matthew LeMay
Ryan McKiernan
William (Will) Paschke

MOST VALUABLE
Swim - Kevin Donahue
Swim – Wyatt Foss
Diving – Richard Mannarino
Diving – Jay Grieve

MOST IMPROVED
Swim – Ryan McKiernan

COACHES AWARD
Swim – Zach Boveri

EFFORT AWARD
Luke Lanigan

SUPER SCOUT AWARD
Mathew LeMay
Charles Mickey

IRON SCOUT AWARD
Andrew Romack

NSC RECORD
W: 4 L: 2


JV AWARDS
MOST IMPROVED
JV Swim - Jack Ford
JV Diving – Michael (Beau) Waligora

COACHES AWARD
Peter Sullivan

IRON SCOUT AWARD
John Willford

EFFORT AWARD
Peter Landis