VIEW ANOTHER TEAM'S PAGE

Track and Field Girls (Varsity)


COACH: Nate Sweet, Head Girls Track & Field


The Scouts finished Third in the Lake County Meet on Thursday 4/27 at Deerfield
.

CONGRATULATIONS TO THESE ALL-COUNTY PERFORMANCES;
4x200 m relay (Vallone, Bazell, Obrzut, Curry) - 7th place
Sydney Leonardi 300m Low Hurdles - 3rd place
Olivia Vallone 100m High Hurdles - 2nd place
4x100m relay (Click, Leonardi, Obrzut, Curry) - 2nd place
Haley Click 300m Low Hurdles - CHAMPION
Emma Milburn 800m Run - CHAMPION
4x400m Relay (Milburn, Bently, Barber, Click) - CHAMPIONS
4x800m Relay (Milburn, Bently Caputo, Barber) - CHAMPIONS

Congratulations to Ana Fran Curry, Kamila Obrzut, Haley Click, and Olivia Vallone, who broke
the girls track and field school record in the 4x100 relay race during a home meet vs Zion Benton.
The old record was set back in 1982 with a time of 51.0. Their new record-setting time is 50.9. Great job Scouts!

(04/12/17 The 4x100m relay school record was broken again on Wednesday at the double dual with
Stevenson and Lake Zurich. Haley Click, Sydney Leonardi, Kamila Obrzut and Anna Curry
ran 50.6--lowering the record by 0.3 seconds. Congratulations go out again to this foursome
on their second record-breaking event this season! )

Schedule

Rosters

Athletics Roster

2017 GIRLS TRACK & FIELD ROSTER
Name Year
Ashley Alghini 2019
Salma Alsikafi 2020
Sydney Barber 2017
Anna Bazell 2018
Evalyn (Grace) Bentley 2018
Cosette Bevis 2018
Sophia Bienkowski 2019
Mattison Boveri 2019
Elizabeth Campisi 2020
Annabelle Capstick 2017
Ava Caputo2018
Molly Casey2018
Brett Chody 2018
Lisa Clair 2017
Haley Click 2017
Lily Connery 2019
Ana Francesca Curry 2018
Madison DaValle 2018
Berkeley Disch 2019
Grace Duggan 2018
Brooke Faller2019
Isabella Fontanini 2017
Lauren Garriques2019
Claire Gilmore 2017
Julia Goeks 2017
Mariah Goeks 2017
Isabella Graf 2020
Tyler Guttman 2018
Emily Hart 2020
Frances Hickey 2020
Jenna Hughes2018
Sarah Ignas2018
Josselyn Joanem 2019
Mia Johnson2018
Caroline Kozera2018
Grace Krider 2017
Leah Kuperman 2017
Angela Lee 2017
Sydney Leonardi 2020
Rebecca Lesperance2020
Alma Mackic2020
Erika Marchant 2018
Brynne Martin2019
Emma Milburn 2018
Skye Miller2018
Julia Monfardini2018
Isabel Murphy 2018
Molly Newman 2020
Sophia Noble 2017
Kamila Obrzut 2017
Alessandra Osilia 2019
Jessica Pasquesi 2018
Sidney Pettit2020
Jacqueline Pink 2019
Ashlynne Pomerich 2017
Gabrielle Prindle2017
Sophie Prozument2020
Tessa Reich 2017
Samantha Rubin 2020
Grace Scheidler 2018
Courtney Schmidt 2019
CourtneySchmidt 2019
Mary Claire Simutis 2017
Meghan Simutis 2019
Paige Speed 2019
Melanie Surman 2017
Julia Tanna2020
Chloe Tzau2020
Olivia Vallone 2017
Hallie Volkert 2018
Willow Volkert2020
Abby Wellman2020
Ainsley Wiesner2020
Isabel Wiesner2020
Lindley Wiesner2020
Kate Wildman2020
Megan Wong2020
Allison Zacher 2019
Jessica Zarek 2017

Head Girls Track & Field Coach - Nate Sweet
Assistant Coach - Yvonne Lovelady
Assistant Coach - Brad Naughton
Assistant Coach - Matt Jerina
Assistant Coach -Katie Darraugh

Superintendent: Michael Simeck
Principal: Dr. Chala Holland
Athletic Director: Tim Burkhalter



Nickname: Scouts
Team Colors: Royal Blue & Gold
Enrollment: 1695

Team News

Team News


05/11/17
The Scouts will be sending nine athletes down to the IHSA State meet, thanks to their qualifying performances at the Loyola Sectional meet on Thursday.

Read more


04/12/17

The 4x100m relay school record was broken again on Wednesday at the double dual with Stevenson and Lake Zurich. Haley Click, Sydney Leonardi, Kamila Obrzut and Anna Curry ran 50.6--lowering the record by 0.3 seconds. Congratulations go out again to this foursome on their second record-breaking event this season!



Varsity Girls Cross Country set a new record in the 4x100 relay race

Read more


03/10/17
The LFHS Gilrs Track and Field Team had another strong night of competition last Friday at Glenbard North High School.

Read more


On March third the Scouts headed out for their second meet of the season at Rolling Meadows. The team came up with many impressive performances across the board, led by many of the returning athletes.

Read more




Coaches

Coaches

nate_sweet2.jpg

Nate Sweet, Head Varsity Girls Track & Field
nsweet@lfschools.net

Coach Sweet has been coaching Track and Field at LF since 2007. Since 1993 he has had head coaching positions at Prairie Central HS, Grant HS, and Mundelein HS as well as assistant coaching positions at Stevenson and Vernon Hills.

Coach Sweet's passion for endurance running has led him to earn coaching certification as an IAAF Level 5 Endurance coach, USATF Level 3 Endurance Coach, USATF Level 2 Sprints, Relays, and Hurdles coach, and most recently he became a USATF Level 1 Instructor.

Nate received his BS in Art Education from Illinois State University and has a Master's degree in Geo-Science from Western Governor’s University (Salt Lake City, Utah). He teaches in the Science Department at Lake Forest High School.


brad_naughton.jpg

Brad Naughton, Assistant Girls Track & Field
bnaughton@lfschools.net

Coach Naughton has been Assistant Girls Track & Field coach since 2013. He has also coached various levels of football and baseball for many years.

Coach Naughton has a Bachelor's degree in History and a Master's degree in Educational Psychology & Educational Administration. He is a counselor at LFHS.




matt_jerina.jpg


Matt Jerina, Assistant Girls Track & Field
mjerina @lfschools.net

Coach Jerina has been Assistant Girls Track & Field coach since 2013. He has also been Assistant Boys JV Cross Country coach at Lake Forest since 2011.

He received his Bachelor of Science degree from Marquette University and his MAT from Trinity International University. He teaches in the Wellness Department at LFHS.





katie_darraugh.jpg

Katie Darraugh, Assistant Girls Track & Field
kdarraugh@d56.org

Coach Darraugh has been Assistant Girls' Track coach at LFHS since 2012. Previously, she has coached at summer track camps.

Coach Darraugh received her Bachelor's degree in Spanish and her Master's degree in Elementary Education from the University of Virginia. She teaches middle school ESL in Gurnee.


Yvonne Lovelady, Assistant Girls Track & Field
y767@hotmail.com

Coach Lovelady has been an Assistant Girls Track coach at LFHS since 2010. She is also a preschool teacher for "Little Scouts."


Eva Poznanski, Assistant Girls Track & Field
epoznanski@lfschools.net

2017 marks Coach Poznanski's first year as Assistant Varsity coach at LFHS. (High Jump)



Awards

AWARDS

Girls Track & Field Awards - Spring, 2017

VARSITY AWARDS
2019 Ashley Alghini
2017 Sydney Barber
2018 Anna Bazell
2018 Evalyn (Grace) Bentley
*2017 Annabelle Capstick
2018 Ava Caputo
2018 Brett Chody
2017 Lisa Clair
*2017 Haley Click
2018 Ana Francesca Curry
2018 Grace Duggan
2019 Lauren Garriques
2017 Claire Gilmore
*2017 Julia Goeks
*2017 Mariah Goeks
2018 Jenna Hughes
2019 Josselyn Joanem
2017 Angela Lee
2020 Sydney Leonardi
2020 Rebecca Lesperance
2020 Alma Mackic
2018 Erika Marchant
2018 Emma Milburn
2018 Skye Miller
2020 Molly Newman
2017 Sophia Noble
*2018 Kamila Obrzut
2018 Jessica Pasquesi
*2017 Ashlynne Pomerich
2018 Grace Scheidler
2019 Courtney Schmidt
*2017 Mary Claire Simutis
2020 Chloe Tzau
2017 Olivia Vallone
2020 Ainsley Wiesner
2020 Kate Wildman
*4th year participation

MANAGER
Tianna Bielke

CAPTAINS
Annabelle Capstick
Haley Click
Mary Clare Simutis

NSC Sportsmanship Award
Lisa Clair

MOST VALUABLE
Haley Click

MOST IMPROVED
Sydney Barber


ALL ACADEMIC
Anna Bazell
Evalyn (Grace) Bentley
Annabelle Capstick
Ava Caputo
Brett Chody
Haley Click
Grace Duggan
Julia Goeks
Mariah Goeks
Jenna Hughes
Angela Lee
Erika Marchant
Skye Miller
Sophia Noble
Kamila Obrzut
Jessica Pasquesi
Grace Scheidler
Mary Claire Simutis

LIVESTRONG Award

Tianna Bielke

Best Dresser Award
Sydney Barber

Unofficial Captain
Ana Curry
Erika Marchant

Super Teammate Award
Mary Clare Simutis

Secret Sister Award
Courtney Schmidt

STATE QUALIFIERS

4x100m Relay - Haley Click,
Sydney Leonardi, Kamila Obrzut, Ana Curry
4x400m Relay - Emma Milburn,
Grace Bentley, Sydney Barber, Haley Click
4x800m Relay - Emma Milburn,
Grace Bentley, Courtney Schmidt, Sydney Barber
100m Hurdles - Olivia Vallone
300m Hurdles - Haley Click
800m Run - Emma Milburn

NSC RECORD
W: 4 L: 3

OVERALL RECORD:
W: 99 L: 28

JV AWARDS
2020 Salma Alsikafi
2018 Cosette Bevis
2019 Sophia Bienkowski
2019 Mattison Boveri
2020 Elizabeth Campisi
2018 Molly Casey
2019 Lily Connery
2018 Madison DaValle
2019 Berkeley Disch
2019 Bridget Eckland
2017 Isabella Fontanini
2020 Isabella Graf
2018 Tyler Guttman
2020 Emily Hart
2020 Frances Hickey
2018 Sarah Ignas
2018 Mia Johnson
2018 Caroline Kozera

*2017 Grace Krider
2017 Leah Kuperman
2019 Brynne Martin
2018 Julia Monfardini
2018 Isabel Murphy
2019 Alessandra Osilia
2020 Sidney Pettit
2019 Jaqueline Pink
2017 Gabrielle Prindle
2020 Sophie Prozument
*2017 Tessa Reich
2020 Samantha Rubin
2019 Meghan Simutis
2019 Paige Speed
2017 Melanie Surman
2018 Haille Volkert
2020 Willow Volkert
2020 Isabel Wiesner
2020 Lindley Wiesner
2020 Megan Wong
2019 Allison Zacher
2017 Jessica Zarek
*4th year participation

MOST IMPROVED-JV
Chloe Tzau

SUPERSTAR AWARD
Lindley Wiesner